+48 887 889 011         

 

Biuro misyjne:  +48 85 74 74 965

                                 

 

Dom:  +48 85 74 74 955

Misjonarze Werbiści

ul. Zambrowska 24
16-001 Kleosin

biuro@werbisci-kleosin.pl

Zgromadzenie
Słowa Bożego

Akcje misyjne

30 sierpnia 2021

Akcjami misyjnymi nazywamy wybrane projekty, które realizujemy aby wesprzeć konkretne dzieła misyjne. Obecnie prowadzimy następujące akcje misyjne:

 

- Akcja św. Krzysztofa

To wsparcie misjonarzy w zakupie, utrzymaniu lub remoncie środków transportu: motocykli, samochodów, łodzi, rowerów. Bez nich na rozległych terenach nie byłoby możliwe głoszenie Ewangelii, pomoc potrzebującym i chorym, czy utrzymanie kontaktu z wiernymi.

 

Blachy na misyjne dachy

Jest to pomoc przy budowie dachów z blachy, które pokrywałaby kaplice, kościoły i budynki parafialne. Dachy z trwalszych materiałów niż lokalne, chroniłyby lepiej przed deszczem wiernych i wyposażenie budynków. Wykorzystywano by je też do zbierania deszczówki.

 

- Góra ryżu

W krajach azjatyckich, ryż jest podstawą wyżywienia, jak dla nas chleb. Jest to akcja mająca na celu pomoc chorym, żyjącym w osiedlach dla trędowatych, osieroconym i błąkającym się po ulicach dzieciom oraz doświadczającym głodu nie z własnej winy.

 

- Indiański chór

Od 15 lat działa w Boliwii chór i orkiestra Arakaendar. Prowadzi ją o. Piotr Nawrot. Są fenomenem, gdyż wykonują muzykę barokową z misji z czasu pierwszej ewangelizacji Indian (XVII-XVIII wiek).

 

Instrumenty na misje

Ważną rolę w liturgii odgrywa muzyka i śpiew.  W krajach misyjnych są utalentowani młodzi ludzie, którzy z powodu biedy nie mogą zakupić instrumentów muzycznych. Możemy im pomóc składając ofiarę lub przekazując niepotrzebny, w dobrym stanie instrument.

 

Każdy znaczek wspiera misje

Wystarczy ostemplowany znaczek wyciąć z półcentymetrowym marginesem, tak aby go nie uszkodzić i zebrane w większej ilości przekazać do referatu misyjnego. Uzyskane fundusze
z ich sprzedaży wspomogą misje. 

 

Klucz do nieba

Nie jest prawdą, że stary, złamany czy pochodzący z wymienionego zamka klucz nie otworzy już żadnych drzwi. Jeśli są zrobione z metalu szlachetnego i jeśli jest ich dużo, dzieją się cuda. Sprzedawane jako kolorowy złom w dużej ilości, mogą pomóc misjonarzom w głoszeniu Ewangelii, a tym samym pomagają w otwarciu drzwi do nieba.

 

Komórka na misje

Zużyte i niepotrzebne telefony komórkowe, mogą być znowu używane i trafić do krajów rozwijających się, przez co zapewnią dostęp do środków komunikacji. Do telefonu powinna być dołączona bateria (ładowarka nie jest konieczna). Prosimy odpowiednio zabezpieczyć telefon, aby nie uległ zniszczeniu.

 

Marki na misje

Zachodnioniemieckie Marki (Deutsche Mark) są tylko wspomnieniem, ale wbrew pozorom mogą jeszcze być dobrze spożytkowane, aby pomóc misjom. Nadal można za nie kupić chleb dla głodnych, lekarstwo dla chorych czy Pismo Święte dla pragnących poznać Boga.

 

Misyjny opatrunek

Opaski dziane i elastyczne, bandaże, plastry i siatki opatrunkowe, rękawiczki lateksowe to niezbędne rzeczy w każdym szpitalu. Istnieją jednak szpitale i placówki prowadzone przez misjonarzy w ubogich krajach Afryki i Azji, gdzie zawsze ich brakuje, Możesz pomóc przysyłając te materiały - sterylne i w oryginalnych fabrycznych opakowaniach.

 

Ofiarom koronawirusa

Pandemia koronawirusa dotyka ludzi na całym świecie. Kraje wysokorozwinięte jakoś sobie z tym radzą, jednak coraz trudniejsza jest sytuacja w ubogich krajach misyjnych. Ci ludzie
w dużej mierze zdani są wyłącznie na siebie i dobre serca tych, którzy widzą szerzej i dalej.

 

Otwarte serce

Prześcieradła, koce, ręczniki – mogą się stać darem dla szpitali i przychodni misyjnych, internatów dla dzieci i młodzieży, ochronek dla sierot i dzieci ulicy. Warunek jest jeden: muszą to być nowe i czyste, posiadające metki i jeśli to możliwe, oryginalnie zapakowane.

 

Paramenty liturgiczne

Bielizna kielichowa, ornaty, alby, stuły, komże, naczynia liturgiczne i monstrancje. Dzięki nim liturgia będzie sprawowana w godny sposób w wielu kościołach i kaplicach w krajach misyjnych oraz w parafiach na terenie Rosji, Białorusi i Ukrainy.

 

Sierociniec Kasih Indach

Już ponad 50 lat polscy werbiści pracują w Indonezji. Poza głoszeniem Słowa Bożego, pomagają w utrzymaniu, kształceniu i życiowym starcie dzieci i młodzieży z sierocińca Kasih Indah (Piękna Miłość) w Lewoleba-Lamahora na indonezyjskiej wyspie Lembata.

 

Studnia św. Józefa

Wioska Nakodjabobodom w północnym Togo zmaga się z niedoborem wody pitnej, dlatego w uroczystość św. Józefa, rozpoczęliśmy akcję mającą na celu pomoc
w wywierceniu tam studni głębinowej.

 

Szkoła Beatrix

O. Marian Żelazek opiekował się trędowatymi i rozbudował wioskę trędowatych w Puri nad Zatoką Bengalską. Dla dzieci z rodzin dotkniętych trądem zbudował szkołę – BEATRIX,
w której obecnie uczy się ponad 500 uczniów, z rodzin doświadczonych trądem i zdrowych.

 

W zdrowym ciele

Środki czystości i higieny osobistej (mydło, szampon, żel pod prysznic, proszek do prania, pasta i szczoteczki do zębów) można ofiarować pacjentom i podopiecznym misyjnych szpitali. Ważne, aby były one w oryginalnych i zamkniętych opakowaniach.

 

Witraże dla Afryki

Rzemieślnicy z Togo wytwarzający witraże, nie chcą emigrować lecz żyć i pracować u siebie. Możemy im w tym pomóc wspierając jedyną w Afryce Zachodniej pracownię założoną przez werbistów w Lomé. Dzięki wsparciu w zakupie szkła witrażowego i ołowiu, witraże będą mogły być montowane w afrykańskich kościołach i kaplicach.

 

Znaki wiary

Jeśli posiadasz w domu nieużywane, w dobrym stanie krzyżyki, medaliki lub różańce, możesz je przekazać Misjonarzom Werbistom, którzy w Twoim imieniu podarują je osobom wierzącym w krajach misyjnych.